KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWANIA
FIZYCZNEGO
Temat:
Gry i zabawy na lodzie.
Cele szczegółowe:
Uczeń poznaje nowe gry i zabawy- odkrywa swoje możliwości
podczas zabaw na łyżwach; odkrywa przyjemność z rywalizacji
oraz
współdziałania z partnerami z zespołu.
Zadania
szczegółowe w zakresie:
- Sprawności motorycznej- uczeń poznaje ćwiczenia podnoszące poziom zwinności
szybkości,
skracając czas reakcji na bodźce i sygnały
zewnętrzne;
- Umiejętności- uczeń potrafi posługiwać się kończynami dolnymi podczas wykonywania
ćwiczeń na łyżwach, umie kierować umiejętnie
ruchami swojego ciała
w zależności od sytuacji zewnętrznej;
- Wiadomości- uczeń zna zasady kulturalnego dopingu, wie, co to jest aktywność ruchowa;
- Postawy- uczeń potrafi współpracować w grupie, umie zastosować zdrowe zasady
rywalizacji w stosunku do siebie i innych. (
zasada fair play).
Klasa:
VI, gimnazjalne zet, przysposabiające
Miejsce
zajęć: lodowisko miejskie
Pomoce
i przybory dydaktyczne: pachołki, chorągiewki, łyżwy, piłki
do tenisa ziemnego, kółka, krążki
| Tok lekcji | Opis Ćwiczenia | Uwagi |
Część
I wstępna
Czynności org-porządkowe |
1.Zbiórka,
powitanie, sprawdzenie obecności.
2.Korekcja
postawy przez nauczyciela.
3.Podanie
tematu i zadań lekcji.
4.Pobranie
sprzętu.
GRY
I ZABAWY OŻYWIAJĄCE
-
berek na łyżwach,
dwóch uczniów wyznaczonych przez nauczyciela goni,
reszta uczniów ucieka. Zmiana goniącego następuje po
dotknięciu uciekającego przez goniącego;
-
jazda dookoła lodowiska: krążenie RR;
Zabawa
Dzień i noc dwie
drużyny ustawione tyłem do siebie na środku lodowiska. Na hasło
dzień członkowie
tej drużyny odwracają się w stronę nocy
i starają się ich
dogonić.
|
Zwrócenie uwagi na porządek i przygotowanie zajęć,bhp podczas ćwiczeń |
| Część II główna |
Wyścigi
przodem
Drużyny
ustawione w dwóch rzędach, jazda do pachołka i z
powrotem, Wyścig jest ukończony, gdy ostatni zawodnik powróci
na koniec szeregu.
Podaj-
chwyć
Jazda
po prostej, chwyt piłeczki przy pierwszym pachołku zostawiamy
przy ostatnim pachołku.
Jazda
slalomem
Jazda
slalomem pomiędzy pięcioma pachołkami, powrót po
prostej.
Zabawa
Baba Jaga
Reguły
zabawy tak jak w zabawie Raz , dwa, trzy Baba Jaga patrzy.
Zawodnicy hamują po odwróceniu się ucznia.
Zabawa
„Zmień kolor”
Drużyny
ustawione w dwóch rzędach, jazda do pachołka zatrzymujemy
się odwracamy krążek, dalej jazda do następnego pachołka
odwracamy krążek, powrót po prostej
Zabawa
„Stop”
Wszyscy
ćwiczący poruszają się jazdą w przód na długości
lodowiska na sygnał muszą się jak najszybciej zatrzymać.
Osoba, która zatrzyma się ostatnia wykonuje 5 przysiadów
ODMIANA:
1
sygnał hamowanie pługiem,
2
sygnały hamowanie zwrotem
Bieg
stonóg.
Drużyny
ustawione w dwóch rzędach, Każdy trzyma swojego
poprzednika za biodra. Na sygnał ”stonogi” okrążają
pachołki i wracają na miejsce.
Jazda
dowolna- doskonalenie
umiejętności jazdy na łyżwach
|
|
Część III
końcowa
Omówienie
lekcji. |
ZABAWY
DOSKONALĄCE JAZDĘ W TYŁ.
Uczniowie
ustawieni w szeregu wykonują jazdę tyłem.
Podsumowanie
i omówienie zajęć. Ocena najaktywniejszych uczniów.
Zbiórka,
Pożegnanie okrzykiem.
|
Pokaz
wykonuje nauczyciel.
|